Способи прийому і загальні ефекти

У даній статті мова піде про способи прийому подрібнених в порошок листя Кратома і загальні ефекти при такому способі вживання.


Психотропні ефекти Кратома вельми специфічні і можуть мати значні відмінності в залежності від цілого ряду факторів, як то: сорт Кратома, місце його зростання, час збору, спосіб споживання, індивідуальні особливості споживачів та ін.


Однак, найбільш стабільними і» передбачуваними", найбільш яскравими – є такі ефекти як: психостимулюючу дію, релаксація, знеболюючу дію, деякий антидепресивний і загальнотонізуючий ефект.


Як відомо, в західних країнах Крат доступний по більшій мірі у вигляді висушених і стертих в порошок листя різних сортів. Така "форма випуску" не тільки дозволяє зберегти всі активні речовини листя, але також робить можливим індивідуальний підбір дозування в кожному окремому випадку.


Способів використання висушеного листя існує чимало, проте найбільш популярними є:


Заварювання листя на подобі чаю, часто з додаванням соку лимона і т.п. а також меду або цукру з тим, щоб зменшити сильно виражений гіркий смак Кратома. Вважається також, що сік лимона сприяє більш активному витяганню активних речовин з сировини.


Прийом порошку листя всередину. В цьому випадку Крат часто змішують зі свіжим яблучним пюре, з йогуртом і т.п. листя можна просто приймати всередину, запиваючи їх будь-яким теплим напоєм (чаєм, трав'яним настоєм і т. п.). Популярним є комбінування Кратома з відваром катуаби, настоєм пелюсток німфеї Блакитний, Лотоса рожевого та ін напоями, які одночасно підсилюють і подовжують ефекти Кратома і в деяких випадках (наприклад, в разі використання настою катуаби) – усувають ряд неприємних ефектів Кратома.


Після прийому всередину, ефекти Кратома розвиваються протягом 15-30хв., досягають піку приблизно через годину, тривають до декількох годин на повну силу, а потім плавно спадають. При використанні великих доз ефекти виражені сильніше і деякі користувачі відзначають "ефекти післядії" навіть на другий день.


Слід зазначити, що ефекти Кратома так, чи інакше, залежать від використовуваної дозування: вважається, що в малих дозах (2 – 3гр.) рослина діє як стимулятор, а в більш високих (від 3гр. до 8гр.)- як анальгетик і релаксант. Таке твердження має право на існування, проте є чимало випадків, коли при використанні навіть високих доз, деякі люди відчували сильне збудження і занепокоєння, а деякі, які прийняли низьке дозування, відчували релаксуючу дію. Тому завжди слід пам'ятати про різну індивідуальної реакції на Кратом, і при першому з ним знайомстві краще «помилитися» в сторону безпеки, тобто – використовувати мінімально ефективні дозування і лише потім, визначивши свою чутливість, експериментувати з більш високими дозуваннями при необхідності. Крім цього, вибір дозування, та й сорти – часто визначається «якістю» досягається ефекту: для досягнення тонізуючого, м'якого ефекту, зазвичай використовуються невеликі дозування (від 5 до 10гр.), якщо ж потрібно потужний» релаксуючий " ефект, ефект вираженої аналгезії і т.п., то зазвичай вдаються до більш високих дозувань.


Як наголошується в цілому ряді робіт, в ботанічному і біохімічному відношенні Кратом найбільш близький до дерева Йохимбе(Pausinystalia johimbe), з кори якого здавна готують загальнотонізуючі і афродизіакальні відвари і настої. Кратом, особливо в невеликих дозах, проявляє цілий ряд схожих з Йохимбе, психотропних і в цілому фармакологічних ефектів, що пов'язано з деякою схожістю в фармакодинаміці деяких алкалоїдів цих двох рослин. У той же час між цими ефектами є і істотні відмінності, про що також не слід забувати.


Невеликі дозування Кратома в переважній більшості випадків надають виражений стимулюючий ефект що, власне, і є основною причиною використання рослини в місцях його зростання місцевими жителями, яким потрібно виконувати важку/монотонну фізичну роботу. Крат швидко усуває пригніченість, апатію, втому і дозволяє легко впоратися з величезним обсягом роботи. Також низькі і середні дозування Кратома здатні надавати афродизіакальну дію, в зв'язку з чим, іноді застосовуються чоловіками в Таїланді для продовження статевого акту. У цьому ж діапазоні доз Крат чітко проявляє свої кращі лікувальні властивості: імуностимулюючий ефект, противірусну та антибактеріальну дію, антиоксидантну і антидепресивну активність. В цьому відношенні Крат доречно порівнювати з препаратами Йохимбе, Мате, деякими видами етнічного чаю і т.п., але ніяк не з ефектами кокаїну і схожих речовин. Навіть порівняння з ефедрином тут буде не зовсім доречним. Відмінною рисою в фармакології Кратома є стабільна присутність т.зв. «гедонічного» ефекту, який часто помилково називають «ейфорізірующім». Тут вже є серйозна відмінність від схожих ефектів у «класичних опіоїдів», при дії яких людина значною мірою втрачає зв'язок з реальністю, загальмовується і відчуває виражений наркотичний ефект, часто на тлі «напівсну». Основні алкалоїди Кратома, хоч і є особливого роду агоністами МЮ-опіоїдних рецепторів, і здатні пригнічувати больові відчуття, позбавлені цілого ряду негативних властивостей «класичних опіоїдів», про що вже говорилося в статті «Кратом в медицині». Навіть у великих дозах (від 20гр. і більше), Кратом не пригнічує дихання і за твердженнями всіх його користувачів, продовжує зберігати властивості стимулятора, що також слід завжди мати на увазі. Специфічний гедонічний ефект-присутній при дії різних сортів Кратома, в різних дозуваннях, але його вираженість в кожному конкретному випадку буде відрізнятися.


Прийом середніх і високих доз Кратома (від 10гр. до 20-50гр.) дає набір тих ефектів, через які рослина стає настільки популярним як серед споживачів, так і серед лікарів. Відразу слід обмовитися, що прийняти високе дозування Кратома і «переварити» її – здатний далеко не кожен: це пов'язано як з неприємним смаком мелених листя, так і з деякими характерними ефектами вираженої інтоксикації, особливо в першу годину, після чого якісь негативні відчуття як правило відступають.


Прийом більше 15гр. Кратома (одна столова ложка і більше) – призводить до розвитку досить виражених ефектів. У цьому випадку має місце кросовер мю-опіоїдних рецепторів і, в зв'язку з цим, наявність ряду «опіоїдних» ефектів.



Коментарі 0